Rodzaje łańcuchów śniegowych

Więcej informacji o łańcuchach zimowych.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]