Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Sprawdź, gdzie nabyć toczki do jazdy konnej

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, gdzie zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, z uwagi sporą prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa dżokeja, która bezwzględnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa można kupić 2 rodzaje zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co wybrać?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest zwykle wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednakże tak solidnej ochrony jak kask, dlatego zalecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najważniejszą kwestią przy wyborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask winien posiadać stosowne certyfikaty oraz być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja lub pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie powinno się też iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszej okolicy nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]