Usuwanie śmieci i odpadów budowlanych – o kontenerach na gruz

Wiele odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego pojemnika. Idzie tu przede wszystkim o te, które wytwarzamy podczas różnego rodzaju remontów, gruntownych porządków na strychu bądź w piwnicy czy odśnieżania. Odpady takie jak gruz, stare meble, elementy stolarki podłogowej lub otworowej, śnieg lub opony powinny zostać zebrane do specjalnego kontenera ustawionego na czas wykonania prac. Jak złożyć na niego zamówienie? Który z dostępnych typów kontenera będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem?

Kontenery na gruz – rodzaje i objętość

Szukając kontenera, warto skoncentrować się zwłaszcza na jego pojemności. Jeśli ta będzie za mała, po prostu nie pomieszczą się w nim wszystkie odpady wygenerowane w trakcie robót. Jeżeli z kolei wybierzemy za duży kontener, wydamy więcej niż to konieczne – wszak cena najmu jest zależna m.in. od jego kubatury. Duże kontenery na gruz i inne śmieci mają objętość nawet kilkunastu m3. W większości prac remontowych całkowicie wystarczy zamówić kontener o pojemności 6 m3 – bez problemu pomieścimy w nich gruz, rozmontowane okna i ościeżnice, jak również zdjęte panele podłogowe czy skute płytki ceramiczne.

Kontener – jak go wypożyczyć?

Kontener na gruz możemy wynająć od firmy zajmującej się transportem i utylizacją odpadów. Przedsiębiorstwa tego rodzaju działają nie tylko w dużych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, ale także w małych miejscowościach. Firma przywozi kontener pod wskazany adres. Kontener musi zostać napełniony w wyznaczonym w umowie czasie. Jeśli przekroczymy termin, właściciel kontenera może nałożyć kolejne opłaty. Po wypełnieniu wynajmujący zabiera od nas kontener wraz z odpadami, które następnie trafiają do legalnej utylizacji.