Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Zleć badania kierowców Bielsko

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]