Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Zainteresowany wydruk 3D cena? Zajrzyj tu.

Dostępność zamówienia druku 3D dowolnej makiety, prototypu oraz elementów z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile celem firmy jest seryjna produkcja, z reguły decyduje się ona na nabycie profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Z kolei jeśli konieczność opracowania modelu 3D jest okazjonalna czy też w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w toku opracowywania planu przedsięwzięcia pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować koszt wydruku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez odpowiednich plików będzie drożej

Na końcowy koszt wydruku 3D oddziałuje mnóstwo elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem we właściwym formacie (STL lub STEP), na podstawie którego można orientacyjnie określić koszt realizacji zlecenia. W wielu przypadkach podmiot zlecający przygotowuje zaledwie prototyp lub szkic projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa ze względu na potrzebę przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu z zastosowaniem skanera 3D, czy też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki, które znacząco wpływają na końcową cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku, jak również tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest także to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to w głównej mierze od kubatury obiektu i tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy kompletne wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (np. wygładzenia lub impregnacji).

Chcesz obliczyć koszt wydruku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie da się celnie oszacować ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z podmiotem, u którego zamierzamy wykonać to zlecenie. W tym celu powinno się przekazać jej plik do wyceny bądź, jeśli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i szczegółowo przedstawić specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Specjaliści CADXPERT służą też poradą odnośnie wyboru tworzywa i właściwej techniki druku.

Dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]