Druk 3D na zamówienie. Kto i w jakich technologiach go wykona?

drukowanie 3D, druk 3D na zamówienie

Usługa drukowania 3D jest adresowana zarówno do osób fizycznych, jak i firm. Kto ją najczęściej zamawia? Usługa jest skierowana przede wszystkim do projektantów CAD, konstruktorów, osób zatrudnionych w wydziałach technicznych i badawczo-rozwojowych, inżynierów, jak również przedstawicieli wielu innych sektorów przemysłu. Każda firma albo osoba, która potrzebuje modelu koncepcyjnego lub prototypu wykonanego przy pomocy technologii FDM, SLA, SLS, PolyJet, i DMLS, może zamówić tę usługę zakładając, iż nie posiada własnej drukarki 3D.

Przemysłowy druk 3D – co znajduje się w ofercie CadXpert?

CadXpert – lider na polskim rynku w obszarze profesjonalnych drukarek 3D i skanerów 3D – oprócz asortymentu świadczy również usługi, takie jak:
– drukowanie 3D,
– skanowanie 3D,
– projektowanie 3D
Poza wymienionymi powyżej usługami CadXpert oferuje również szkolenia (stacjonarne i webinary). Na stronie dystrybutora znajdziemy także bazę wiedzy. Są tam zarówno artykuły zredagowane przez specjalistów CadXpert, jak i przez producentów sprzętu do druku 3D. CadXpert jest także pomysłodawcą i organizatorem konferencji Forum Druku 3D.

Drukowanie 3D metodą SLA dla precyzyjnego tworzenia prototypów

Drukowanie 3D metodą SLA to pierwszy, innowacyjny sposób wytwarzania szybkiego prototypowania. Ta technologia – nazywana też stereolitografią – polega na utwardzaniu nowych warstw płynnej żywicy promieniem laserowym. Do kogo adresowana jest oferta wydruku 3D w technologii SLA? Do przedsiębiorstw albo osób, które potrzebują prototypów precyzyjnych, starannie odwzorowanych, z zachowaniem dokładności proporcji. To technika, która zapewnia wyjątkową rozdzielczość druku i wydruk detali, wyrazistych konturów, wygładzonej powierzchni oraz bardzo cienkich elementów.

FDM – druk 3D modeli koncepcyjnych oraz prototypów

FDM to najpopularniejsza metoda druku 3D – za jej uznaniem stoi atrakcyjny stosunek jakości do kosztów, a także opcja korzystania z materiałów w szerokiej palecie barw. W toku druku metodą FDM model pokrywa się stopniowo warstwami materiału termoplastycznego – przy czym można określić grubość warstwy. Druk 3D FDM jest wykonywany najczęściej za pomocą drukarek 3D marki MakerBot i urządzeń przemysłowych Stratasys. Tę metodę druku wykorzystują osoby, które potrzebują prototypów lub modeli koncepcyjnych.

Technologia SLS – druk 3D sproszkowanym poliamidem

Technologia wydruku 3D metodą SLS opiera się na analogicznej zasadzie jak opisana powyżej technika SLA. Także tutaj nakładane są kolejne powłoki materiału – w tym przypadku są to warstwy sproszkowanego poliamidu. Jakie są główne atuty tej techniki druku 3D? Technologia SLS ma największy potencjał produkcyjny. Technologia laserowego spiekania proszku poliamidowego zapewnia precyzję kształtu oraz wytrzymałość mechaniczną i chemiczną.

Dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]