
Badania wysokościowe Bielsko Biała - więcej szczegółów o tych usługach znajdziesz tutaj.
Wielu z nas pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z opieką nad kominami oraz czyszczeniem szyb w wieżowcach. Według obowiązujących w Polsce przepisów są to jednak wszelkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?
Badania wysokościowe – w której przychodni?
Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli oczywiście wyniki będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie ma dużo czasu – wtedy najlepiej postąpimy wybierając się sami do neurologa, okulisty oraz laryngologa w celu wykonania badań, zaś następnie składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.
Na czym opierają się badania wysokościowe?
Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności epilepsja i zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (choć można to ominąć wykorzystując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz powinien też odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co 12 miesięcy.
Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]