System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Jeśli jesteś zainteresowany systemem SWIFT, koniecznie kliknij tutaj.

Pomimo, iż de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na świecie działają również różne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie danego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]