
W tym miejscu znajdziesz więcej informacji o e-fakturach.
System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., ale ostatecznie właścicielom przedsiębiorstw na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur rachunkowych
Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie ustaloną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele powie osobie, która nie umie go odczytać, jednak dla stosownego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument będzie całkowicie czytelny. Dzięki temu, że faktury mają jednakową strukturę bez względu na to jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na nim zyskują
Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność przede wszystkim szybciej otrzymają zwrot VAT, nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przechowuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i VAT. Co istotne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono zostać zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]