Rodzaje sklejki szalunkowej i jej wykorzystanie

Znajdź sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to istotny moduł instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednak przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]