Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Zobacz, gdzie nabyć okna drewniane skrzynkowe.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi budynkami. Nierzadko zauważyć je można w zabytkowych gmachach, starych domkach oraz dworkach. Dziś są one produkowane w szczególności z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, bo użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez urzędników. Należy przy tym zauważyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej zakładane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze modele są tak samo wydajne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego typu izolator, który chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często dzielone są na czworo części – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i przed laty służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa najlepiej sprawdzi się w obiektach zbudowanych przed laty – chociażby domach z czerwonej cegły.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, muszą być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę czy modrzew, ale od niedawna ich producenci wykorzystują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti są wszak znacznie bardziej odporne na wpływ wody, powietrza i ekstremalnych mrozów.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]