Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To przecież proste!

Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Jest parę rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych urządzeniach. Należy także zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj Responsive Web Design

Pamiętanie o powyższych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób wyświetlała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązek każdego webmastera.