
Miesiące jesienno-zimowe negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Na ogół dopadają nas podrażnione gardło, kaszel i nieżyt nosa. Aby się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe sposoby, które pomagają oddalić widmo przeziębienia. Poznajmy kilka z nich.
Herbata z plastrem cytryny oraz gorący prysznic
Wirusy atakują nasz organizm zwykle wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o mniej więcej 3 stopnie. W związku z tym warto rozgrzewać organizm za pomocą gorącego napoju bądź prysznica. Do herbaty można wrzucić plasterek pomarańczy albo cytryny, które mają w sobie duże ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. By nadać napojom nieco słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego czy pichtowego, co dodatkowo wpłynie korzystnie na oczyszczenie nosa.
Przeciwbakteryjne syropy z czosnku i cebuli
Źródłem wielu witamin są także cebula oraz czosnek. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop należy pić co parę godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop też powinno się spożywać kilka razy dziennie.
Jak uśmierzyć ból gardła?
Kiedy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wypada wypróbować kompozycję masła, miodu oraz mleka. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się mieć na uwadze, żeby mleko nie było wrzące, ponieważ osłabi to dobroczynne działanie miodu oraz masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się także picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła wodą z solą.
Dlaczego trzeba reagować na pierwsze oznaki przeziębienia?
Nie bacząc na to, że pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednakże na uwadze, iż jeśli symptomy nie mijają to powinno się skorzystać z pomocy internisty.