Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe wiadomości o biopsji fuzyjnej.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem i kształtem kasztan. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, kłopoty w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezsporną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – co należy wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym na ogół około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca czy niska krzepliwość krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]