Zajęcia sensoryczne dla dzieci – rozwój przez muzykę i zabawę

Dla malucha zabawa nie jest tylko uciecha – dobrze nakierowana może pobudzać ich rozwój. Opiekuni, którzy pragną poszerzać zdolności percepcyjne swoich dzieci, powinni zapisać swoje pociechy na zajęcia baby sensory.

Zajęcia ogólnorozwojowe – rozwój zdolności ruchowych i poznawczych dzieci

Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne to zajęcia dla dzieci do trzynastego miesiąca życia, a więc niemowląt. Okres ten jest wyjątkowo ważny dla malucha, albowiem następuje w tym czasie jego bardzo intensywny rozwój mentalny oraz fizyczny. W wyniku doświadczeń sensorycznych w mózgu niemowlęcia tworzą w tym czasie miliony nowych połączeń między neuronami. Z tej przyczyny trzeba zapewnić o jak najwięcej ciekawych wrażeń, które wpłyną korzystnie na rozwój malucha. Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych prowadzone są w dwóch grupach wiekowych – dla maluchów, które nie skończyły 6 miesięcy oraz tych powyżej 7 miesiąca życia. Z uwagi na fakt, iż organizowane są dla bardzo małych dzieci, trwają niecałą godzinę, która dzielona jest na cykle zabawy i odpoczynku. W czasie zajęć dzieci podejmują się rozmaitych aktywności, które pobudzają ich rozwój emocjonalny oraz zdolności ruchowe i komunikacji.

Zajęcia muzyczne dla dzieci

Muzyka jest jednym z najkorzystniej wpływających na rozkwit dziecka bodźców. Podczas gry na różnorodnych instrumentach, zarówno małe, jak i kilkuletnie maluchy, kształtują zdolność percepcji piękna oraz wyobraźnię, a także uczą się zrozumienia tempa. Styczność z muzyką we wczesnym wieku kształtuje zdolności kognitywne maluchów, co w szkolnych latach nierzadko jest podstawą do łatwiejszego zrozumienia podstaw matematyki. Zajęcia muzyczne to także interesująca zabawa w towarzystwie równolatków. W trakcie spotkań z muzyką generowane są dźwięki na bezpiecznym pułapie głośności. Pod opieką doświadczonego w pracy z maluchami instrumentalisty, dzieci nauczą się, iż muzykę można tworzyć także z wykorzystaniem rozmaitych przedmiotów.