Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Szukasz szczegółowych informacji o food pairing? Zajrzyj na warsztatqulinarny.pl

Co prawda przywykliśmy do szablonowych kombinacji smaków, nie znaczy to, że parowanie ze sobą potraw, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują, nie może dać interesujących i, co ważne, smakowitych rezultatów. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Największe oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało bezspornie pojawienie się na rynku nieznanych dotychczas w Polsce produktów oraz otworzenie się na obce tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych owocami nikogo już nie zaskakuje. Ci, którzy posmakowali takich wyjątkowych fuzjach smakowych nierzadko zaczynają własne eksperymenty i na własną rękę poszukują jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. Aby te jednakże dały spodziewane rezultaty, należy wcześniej wyposażyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Chcąc, by nasze kulinarne przygody faktycznie stały się źródłem ekscytacji oraz pozwalały ujawnić nowe smakowe wrażenia, powinno się działać zgodnie z regułami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są tylko instrukcjami, o których powinno się pamiętać, by aromaty zespalają się w harmonijną, aczkolwiek niebanalną całość. Dobrze zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tą nazwą określa się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uchodzą za kompletnie do siebie niepasujące. Wszystkie zasady food pairingu są tymczasem wnikliwie przeanalizowane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z zakresu biochemii, dotyczącą głównie zawartości danych składników w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie jedzenia, ale także napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing. Czy każdy może się to opanować?

Food pairing wymaga wyczucia oraz dużej wyobraźni, jednakże to nie one okazują się najważniejsze. W wyższym stopniu jest istotna teoretyczna wiedza z obszaru ilości przeróżnych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z innymi składnikami. Toteż rozsądną decyzją będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez doświadczonego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż przekazanie podstawowej wiedzy trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Dane kontaktowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]