Spotting w Balicach. Kilka słów o fotografowaniu samolotów

Ludzie, którzy kochają fotografię i samoloty. Kraków też ma swoich planespotterów!

Czym jest planespotting?

Spotting to hobby, które polega na obserwacji lub fotografowaniu środków komunikacji. Może dotyczyć różnych obiektów:

  • trainspotting – obserwacja i fotografowanie pociągów,
  • planespotting – obserwacja i fotografowanie samolotów,
  • tramspotting – obserwacja fotografowanie tramwajów.

W przypadku planespottingu spotterzy obserwują samoloty pasażerskie bądź samoloty lotnictwa wojskowego. Szczególną grupą są osoby fotografujące samoloty na wysokości przelotowej (czyli około 10.000 metrów). Wymaga to posiadania dość specjalistycznego sprzętu optycznego.

Największym wyzwaniem dla planespotterów nie są zdjęcia zwykłych, typowych rejsowych samolotów (choć te również bywają interesujące), ale fotografowanie samolotów rzadziej odwiedzających Kraków – prywatnych, biznesowych lub wojskowych.

Spotterzy nie powinni fotografować infrastruktury wojskowej, urządzeń lotniczych, samochodów obsługi ani służb mundurowych.

Kto robi zdjęcia samolotów?

Spotterzy to osoby interesujące się zarówno lotnictwem jak i fotografią. W grupie tej znajdują się przede wszystkim mężczyźni, choć czasem z aparatami przychodzą również kobiety. Zawodowo nie zawsze są związani z lotnictwem, choć wiedzą o nim bardzo dużo. Chcąc być spotterem trzeba – poza sprzętem – uzbroić się w cierpliwość oraz – w okresie zimowym – ciepłą odzież. Mimo tego, że lot samolotu można obserwować w narzędziach typu flight radar, nierzadko spotter musi dość długo czekać na możliwość uchwycenia lądującego samolotu w obiektywie.

Samolot startuje z pasa lotniska Krakow Airport w Balicach

Spotting Kraków Balice – gdzie?

Na terenie terminala T1 znajduje się taras widokowy (na 2. piętrze), z którego mogą skorzystać spotterzy. Poza tym miejscem istnieje jeszcze kilka innych doskonałych punktów, z których można obserwować odloty i przyloty oraz je fotografować.

Dość popularnym miejscem jest punkt na mostku w pobliżu parkingu od ulicy Krakowskiej. Drugim ciekawym miejscem górka (wzgórze) na wschód od terminalu przy autostradzie A4.

Dość często spotterów można spotkać od strony północnej lotniska, za autostradą, przy billboardzie (na wschód od przystanku autobusowego Aleksandrowice). Nieco dalej od lotniska samoloty obserwować można z poziomu drogi dojazdowej do zakładów Witek Logistyka i Lindab w Morawicy oraz w pobliżu baru „U Jędrusia”.

Krakow airport spotting – stowarzyszenia i grupy

Jeśli interesuje Cię spotting Balice, najlepiej dołączyć do istniejącego klubu lub organizacji i od bardziej doświadczonych kolegów dowiedzieć się gdzie i jak najlepiej fotografować lądujące samoloty. Kraków ma tych miejsc kilka, ale w niektóre miejsca trudniej się dostać lub warto mieć dodatkowy sprzęt – np. drabinę.

Najbardziej znanym stowarzyszeniem spotterskim jest APKK Spotters, które ma swój fanpage na Facebook oraz grupy na stronach lotnictwo.net.pl i jetphotos.net. Warto obserwować również fanpage Kraków Airport Spotters lub dołączyć do grupy miłośników spottingu na Facebook. Dla osób interesujących się zdjęciami samolotów na wysokości przelotowej istnieje grupa publiczna RNAV Spotting Kraków.

Spotting w czasie pandemii

Obecnie liczba samolotów rejsowych, w wyniku epidemii Covid-19, jest wyraźnie mniejsza. Spotterom to jednak nie przeszkadza, gdyż liczba lotów samolotów prywatnych i biznesowych nadal jest dość wysoka. Spotterzy zatem nie próżnują.Chcesz sfotografować lądujące samoloty? Kraków czeka na Ciebie! Na czas robienia zdjęć auto możesz zostawić u nas. Parking lotnisko Balice zaprasza!

Źródło tekstu: https://pandaparking.pl/blog/spotting-w-balicach-kilka-slow-o-fotografowaniu-samolotow/