Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Znajdź obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich lojalności, miłości i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Mało osób wie jednakże, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w USA, w Irlandii, w Brazylii czy na Słowacji, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i mierzy obrączki ślubne razem, jednak zwyczaj wskazuje, że kobieta nie powinna ich kupować, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej ze stali, teraz z platyny lub złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) symbolizujące siłę uczucia. Dzisiaj do ich stworzenia używa się głównie złota i platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą również często usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]