Co to jest i jak działa motoreduktor?

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory kątowe, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenia napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak sprzęgła albo hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które można bez problemu wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy różnych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego bądź krótkiego czasu pracy, a także do znacznych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, kolejki górskie albo mieszadła. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, że ilość realnych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz praktycznie w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]